Tyto internetové stránky využívají soubory cookie k ukládání informací na Vašem počítači. Některé jsou z nich zásadně důležité pro funkčnost stránek. Dalším používáním těchto stránek udělujete souhlas s umístěním těchto souborů cookie. V případě nesouhlasu opusťte tyto stránky.
| Souhlasím | Opustit stránky |
INZERCE ZDARMA, AKVARISTIKA, TERARISTIKA

Správná velikost filtru

Správná velikost filtru. Na otázku jakou správnou velikost filtru často zazní odpověď :"Tak velký jak možný". To je nesprávné. V akváriu pěstované ryby potřebují z nejrůznějších důvodů minimální obsah organických sloučenin ve vodě. Zcela čistá voda mezi jiným účinkuje agresivně na slizovou pokožku ryb a proto se při výměně vody přidává ochranný koloid jako počáteční pomoc. Později obsahuje akvarijní voda dostatečné množství biologicky vzniklých ochranných koloidů.

Tyto a jiné důležité látky chybí, když především rychlofiltry jsou předimenzovány. Rovněž akvarijní rostliny nemilují intenzivní filtraci pomocí rychle tekoucích filtrů, protože cheláty výživných látek jsou rozloženy moc rychle a dochází k jejich odfiltrování. Správná velikost filtru, respektive výkon filtru, nezávisí (jak se často usuzuje) na velikosti akvária nýbrž na vzniku nečistot - tedy na počtu ryb. Proto se musí velmi intenzivně filtrovat 80 litrová nádrž se 120 neonkami, naproti tomu nepotřebuje 500 litrová nádrž s rostlinami a 30 neonkami vůbec žádný filtr,protože biologické samočištění akvária úplně postačí. Přesněji řečeno, o nutném filtračním výkonu nerozhoduje osázení nádrže rybami, nýbrž množství potravy které se dává do akvária a musí být v tomto systému zpracováno. Při tom nehraje roli, zda se potrava v nádrži nesežraná zkazí nebo projde trávicím systémem ryb. Zatížení filtru je v obou případech stejné. Zatížení filtru akvária a biologický výkon filtru lze při trochu námahy přesně určit například přes "Biologickou spotřebu kyslíku v 5 dnech" (BSB5). Můžeme si ale také pomoci když se nejdříve zvolí filtr podle hrubých pravidel a po zaběhnutí se o jeho účinnosti přesvědčíme měřením. Podle osázení rybami se musí v mezidobí pečlivě pozorovat, aby se předešlo eventuelním katastrofám.

Hodnocení:
 

Komentáře


sponzorované odkazy

VYHLEDÁVÁNÍ
Název:
Kraj:

Najít dle výběru
Přidej inzerát zdarma

SVÁTKY
24.3.2018, Gabriel
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE
Jméno:
Heslo:
 Přihlásit se
 Zapoměli jste?
Registrovat
Vstup do chatu
DISKUZE
VIDEO-INZERCE
FOTO-INZERCE
Bezplatné inzeráty | Vytvořil: 2010-2011 © Redakční systém | Bazar